👀Bir çalışkanlık örneği
👉Jun-fan Lee ya da bildiğimiz adıyla Bruce Lee.
🇨🇳San Francisco’da doğar ama o daha bebekken ailesi Çin’e döner. Çocukluğu Hong Kong’da geçer ve buradaki hayatı zorluklarla doludur.
🪖2.Dünya savaşının hemen ardından başlayan çete savaşları, annesinin yarı Alman olması nedeniyle maruz kaldığı ırkçılık, sokak dövüşleri… Bunların hepsi onu yalnızlığa itmiş ve hırçın bir çocuk yapmıştı.
👦🏽Lee 12 yaşındayken Ustası Yip Man’den dersler almaya başlar. Yip Man, Lee’nin felsefi gelişiminde büyük rol oynamıştır.
🥋Lee içinde olduğu dövüş eğitimlerinin yanı sıra babasının da teşviki ile sinema filmlerinde oynamıştır.
🎬 Çocuk oyuncu olarak Çin’de 20 filmde oynamıştır.
Lee 18 yaşına geldiğinde babası onu kendi kaderini çizebilmesi için Amerika’ya gönderir. Burada önce lise eğitimine devam eder ardından Washington Üniveristesi’nde Felsefe bölümüne girer.
Bir yandan geceleri restoranlarda çalışırken okuluna devam eder.
Lee daha sonrasında Amerikalılara, o zamanlar Çinlilerden başkasına öğretilmesi yasak olan Kung-fu dersleri vermeye başlar.
Lee aynı zamanda aktörlüğe de devam eder.
O zamanlar imkansız gibi görünen bir şeyi başarır. Bir Asyalı olarak Hollywood’da kendine önemli bir yer edinir. Birçok başarılı işe imza atar.
📝İçinde olduğu çoğu filmin senaryosunu kendisi yazar, yönetmenliğini kendi yapar.
📽️Aynı zamanda kendisi filmlerindeki dövüş sahneleri için koreograf kullanmazdı. Tüm dövüş sahnelerini kendi tasarlardı.
Bir süre sonra ünlü Hollywood artistleri onun öğrencisi olmaya başladılar. Kendini savunmayı öğrenmek ya da teknikleri filmlerde kullanmak için değil. Vücutlarıyla kendilerini ifade edebilmek için. Çünkü Lee’nin sanatının bir derinliği vardı.
📌“Aslında, dövüş sanatı demek kendini dürüstçe ifade etmek demektir. Ama bunu yapmak çok zordur.”
Lee dövüş sanatında stillere ve şekillere karşıydı. Bu yüzden otoritenin, dogmaların ve geleneklerin her türlüsüne karşıydı. Böylelikle Jeet Kune Do’yu geliştirdi.
📌“Kişilik, herhangi bir stilden ya da sistemden daha önemlidir.”
Lee’nin sanatının bir felsefesi vardı.
📌“Zihnini boşalt. Biçimsiz ol. Şekilsiz, su gibi. Suyu bardağa koyarsın, bardak oluverir. Suyu şişeye koyarsın, şişe oluverir. Demliğe koyarsan demlik oluverir. Su hem akabilir, hem de gürleyebilir. Su gibi ol dostum.”
📌“Bilginin her türlüsü aslen kendini bilmektir.”
✅Bruce Lee için çok fazla antrenman yapardı diyemeyiz. Çünkü onun hayatı tamamen antrenmandı.
😳Öğrencisi Ed O’Neill “Bruce nasıl duracağını bilmezdi. Neden mi? Çünkü hiç durmamış.”
Bruce Lee tekniğini daha da geliştirebilmek için sürekli çalışırdı. Anlatılanlara göre Muhammed Ali’nin maç kasetlerini defalarca izler ve onun hareketlerini en ince detayına kadar incelermiş.
🙁Bruce Lee günlük antrenmanlarından önce ısınmak isterken belini incitir. Günlerce dayanılmaz sırt ağrısı çeker ve doktorları Kung Fu’yu hayatından çıkarması gerektiğini söylerler.
🧐Bir arkadaşının anlattığına göre; “Lee kartvizitlerinin arkasına ‘DEVAM ET’ yazıp bunları banyodaki aynaya, kapılara ve duvarlara koyardı. Böylece evde nereye giderse gitsin devam et yazısını görecekti.”
💪Kızı Shannon Lee “Çok sıkı çalışırdı. Pek çoğumuz o kadar sıkı çalışmanın ne demek olduğunu bilmiyordur.”
📌“Etrafınıza bakın, ben hep yeni bir şeyler öğrendim. Her zaman kendim olmak ve kendimi ifade etmek, kendime inanmak. Sakın başarılı olan birini bulup onu taklit etmeyin.”
📌Kızı Shannon Lee “İstediği hayatı yaşamak için o hayat uğruna savaşması gerekiyordu. İsteğini gerçekten gösterip, özü sözü bir olmalıydı.”
♾️“Ölümsüzlüğün anahtarı, ilk önce hatırlanmaya değer bir hayat yaşamaktır.”

gtag('config', 'AW-802439404');