😦 Bazılarımız felaket anında korkar ve ne yapacağını bilemez. Bazılarımız ilgisiz kalır, bazılarımız bu felaketten nasıl kar edebileceğini düşünür, bazılarımız bir felaketin içinde olduğundan bile habersizdir. Geriye kalan minik bir azınlık ise harekete geçer.

🚩 Yaşanan iklim krizleri ve doğayı tehdit eden unsurlar karşısında harekete geçen ve bununla da kalmayıp milyonlarca insana ilham olan, harekete geçen minik azınlığın içinde olan birinden bahsedeceğiz. 

👉 Greta Thunberg

Greta Thunberg

📆 3 Ocak 2003’te İsveç, Stockholm’de doğdu.

📆 20 Ağustos 2018’de henüz dokuzuncu sınıfa başlamışken sıcak dalgaların ve orman yangınları nedeniyle, 9 Eylül 2018’deki İsveç genel seçimlerine kadar okula gitmemeye karar verdi.

📌 İsteği, İsveç hükûmetinin Paris Anlaşması’na uygun olarak karbon emisyonlarını azaltmasıydı ve Skolstrejk för klimatet (iklim için okul grevi) dövizi ile okul saatlerinde üç hafta boyunca her gün,  Riksdag (İsveç hükümetinin bir yasama organı) dışında oturarak protesto etti.

📷 Yaptığı grev bağımsız bir fotoğrafçının çektiği fotoğraflar sayesinde dikkat çekmeye başladı. Ardından Thunberg’in fotoğrafları sosyal medya üzerinden paylaşınca yaptığı protestolar halkın ilgisini çekmeye başladı. Genel seçimlerden sonra Thunberg, sadece cuma günleri grevine devam etti ve hızla dünya çapında dikkat çekmeye başladı. Tüm dünyadaki okul öğrencilerine, öğrenci grevlerine katılmaları için ilham verdi. 2018 Aralık itibarıyla en az 270 şehirde 20.000’den fazla öğrenci grev yapmıştı. 

📣 15 Mart 2019’da, dünyanın dört bir yanındaki 112 ülkesinden tahminî 1,4 milyon öğrenci grev ve protesto çağrısına yanıt verip protestoya katıldı. 24 Mayıs 2019’da 125 ülkeden öğrenci içeren, benzer bir etkinlik düzenlendi. Temmuz 2019’da, Petrol İhracatçı Ülkeler Örgütü (OPEC) adına, Genel Sekreter Mohammed Barkindo, iklim aktivistleri olan Thunberg’i ve diğer gençleri fosil yakıt endüstrisi için “en büyük tehdit” olarak ilan etti. 

🏆 Thunberg, aktivizmi için çeşitli ödüller aldı. Mart 2019’da, Norveç parlamentosunun üç üyesi, Nobel Barış Ödülü için Thunberg’i aday gösterdi Mayıs 2019’da, 16 yaşındayken, Time dergisinin kapağında yer aldı. Bazı medya, dünya üzerindeki etkisini “Greta Thunberg etkisi” olarak nitelendirdi

📍 Greta Thunberg’ın konuşma yaptığı yerler arasında; TedxStockholm, COP 24 Zirvesi, Davos, Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi, Avusturya Dünya Zirvesi R20 gibi önemli kuruluşlar vardır.

Yaptığı konuşmalardan bazı alıntılar:

 “Bazı insanlar, bazı şirketler, bazı karar vericiler, özellikle de akla gelmeyen miktarlarda para kazanmaya devam etmek için ne kadar paha biçilmez değerden vazgeçtiklerini tam olarak biliyorlar. Sanırım burada olan birçoğunuz bu grup insanlara dâhilsiniz.”

“Geleceklerinin yok edilmesini protesto etmek için çocukların kendi eğitimlerini feda etmeleri gereken garip bir dünyada yaşıyoruz. Bu krize en küçük katkısı olan en çok etkilenecek olanlardır.”

“Eğer yaklaşık 2030 yılında gerekli değişiklikleri yapmazsak, muhtemelen insan kontrolünün ötesinde geri dönüşü olmayan bir zincirleme reaksiyon ortaya koyacağız. O zaman geri dönüşü olmayan bir noktaya geçeceğiz, bu felaket olacak.” 

Aktiffelsefe Araştırma Grubu


Doğu ve batı felsefelerini ve kültürlerini incelediğimiz felsefe seminerlerimize katılmak isterseniz de buraya tıklayarak ücretsiz kayıt yaptırabilirsiniz. Bu arada seminer konularımızı incelemek için Felsefe Seminerleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

gtag('config', 'AW-802439404');