📆9 Nisan Cumartesi
⏰Saat: 18.00
📍Aktiffelsefe Adana (Etkinliğimiz yüzyüze gerçekleşecektir. Adres bilgimiz için tıklayınız.)
📌Etkinliğimiz ücretsizdir.
Etkinliğimize kayıt olmak için tıklayınız.

9 Nisan Cumartesi günü saat 18.00’da Aktiffelsefe Adana’da “Herakles’in 12 Görevi’ni anlatıyor olacağız.

Mitoloji Akşamları serimizin ilk bölümünde Mezopotamya’ya giderek ölümsüzlüğü arayan  Kral Gılgamış’ı tanımıştık. Bu bölümde ise eski Yunan topraklarına geçip Zeus’un ölümlü oğlu Herakles’i ( Herkül’ü) ve onun kahraman olma yolunda verdiği mücadeleleri konuşacağız.

Bu seriyi  bilinen mitolojik hikayelere yorumlar katmak, insanlığın örnek alacağı kahramanı zayıflıkları ve güçlü yanlarıyla değerlendirmek ve kendimizce bir çıkarıma varmak için düzenliyoruz. Amacımız bir yargıda bulunmak değil, yüzyıllar öncesinden gelen mesajları onurlandırmak ve kendi hayat yolculuğumuz için bir kaynak olarak kabul etmek. Bir kahramanlık hikayesini dinlediğinizde onun sizden önce zor yolları arşınladığını görürsünüz. Kahramanın yolları mecazidir. Mesela siz canavarlarla savaşmıyor da kendi hırslarınızla savaşıyorsunuzdur. Joseph Campbell Kahramanın Sonsuz Yolculuğu kitabında kahramanların yolculukları için şöyle der:

“Maceraları tek başımıza göze almamız gerekmez. Çünkü her çağdan kahramanlar bizim için önceden gitmiştir. Labirent iyice bilinmektedir. Bize kalan kahramanın yolunun iplerini izlemektir. Ve nerede bir nefret bulacağımızı düşünürsek orada bir tanrı bulacağız; nerede bir başkasını öldürmeyi düşünsek kendimizi öldüreceğiz; nerede dışa doğru yol almayı umsak; orada kendi varlığımızın merkezine geleceğiz ; nerede yalnız olduğumuzu sansak orada bütün dünyayla birlikte olacağız.” 

Bize Herakles’i, dolaylı olarak da kendimizi tanıma yolculuğunda eşlik etmeniz için etkinliğimize davetlisiniz.


Doğu ve batı felsefelerini ve kültürlerini incelediğimiz felsefe seminerlerimize katılmak isterseniz de buraya tıklayarak ücretsiz kayıt yaptırabilirsiniz. Bu arada seminer konularımızı incelemek için Felsefe Seminerleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. (En yakın grubumuz 10 Mart, Perşembe – 19.30 da başlayacaktır.)

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

gtag('config', 'AW-802439404');